ساخت ریل

مدیرکل خط و سازه های فنی راه‌آهن کشور با اشاره به ساخت راه آهن شلمچه – بصره گفت: برای ایجاد این اتصال ایران بر روی اروند رود پل ریلی بازشو می سازد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از  ایرنا، سیدمحمد موسوی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از خطوط ریلی خوزستان با بیان اینکه این طرح شامل ۳۵ کیلومتر اتصال شبکه ریلی عراق به مرز شلمچه است، افزود: شبکه ریلی این کشور از بصره به خرمشهر و آبادان و بعد از آن به بندر امام خمینی(ره) می رسد که در آینده ای نزدیک اجرایی می شود.

مدیرکل خط و سازه های فنی راه آهن کشور با بیان اینکه برای اجرای این طرح یک پل تاشو بر روی اروند رود نصب می شود، گفت: به منظور کمتر شدن برخورد خودروها و عابران پیاده با قطار سازه های ویژه ای برای این امر نصب می شود.

موسوی به تصمیم گیری های لازم برای بهسازی برخی خطوط در شبکه ریلی استان خوزستان اشاره کرد و افزود: در سال آینده بازسازی خطوط ایستگاهی در ۲ منطقه بندر امام خمینی(ره) و سربندر اجرایی خواهد شد که پیش‌بینی و برآورد لازم در این خصوص انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بازدید امروز نیز به همین منظور از اندیمشک به اهواز و پس از آن تا بندر امام خمینی انجام شد با بیان اینکه راه آهن جنوب به یکی از مناطق ویژه در حوزه حمل و نقل بار برای راه آهن جمهوری اسلامی تبدیل شده است، افزود: ویژگی خطوط راه آهن در این منطقه باعث شده تا چند تقاطع همسطح در محدوده خوزستان پیش بینی شود.

این مقام مسئول در راه آهن جمهوری اسلامی ایران مهمترین برنامه راه آهن را توسعه ریلی دانست و گفت: علاوه بر دوخطه کردن مسیرهای ریلی در منطقه جنوب، اتصال شبکه ریلی عراق به ایران در حال پیگیری است.

وی درخصوص تاثیر تحریم ها بر روند اجرایی طرح های ریلی کشور گفت: به طور قطع تحریم تاثیراتی در روند اجرای طرح های ریلی کشور داشته اما با تمهیداتی که اتخاذ شده تلاش گردیده تا تاثیر این تحریم ها به کمترین میزان خود برسد.

مدیرکل خط وسازه های فنی راه آهن کشور افزود: استفاده از توان مهندسی داخلی در ساخت تجهیزاتی مانند ریل، سوزن و دیگر ادوات خاص وارداتی باعث شد تا این تاثیرات در بخش خط و سازه های فنی حداقلی باشد.

گفتنی است هزینه اتصال پل ریلی بر روی اروند ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال برآورد شده و در این صورت دسترسی ریلی ایران از طریق شبکه ریلی عراق به سوریه میسر می شود.

منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *