قطار کانتینری

مدیرکل راه‌آهن فارس گفت: به‌زودی مواد اولیه وارداتی شرکت فراسان و برخی از شرکت‌های استان فارس، از طریق ریل وارد این استان می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهراسازی به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، غلامحسین ولدی مدیرکل راه‌آهن فارس با اعلام این مطلب گفت: بخش بازرگانی بین‌الملل راه‌آهن فارس برای ورود مواد اولیه شرکت فراسان از چین در حال مذاکره است و منتظر تعیین قیمت حمل توسط کانتینر از چین به شیراز هستیم.

وی با بیان به اینکه حمل این بار به شکل ترکیبی صورت می‌گیرد، افزود: در این زمینه باید مجری قیمت را اعلام و برای احداث خطوط آنتنی با فراسان به نتیجه برسیم.

وی با بیان اینکه این اداره کل برنامه‌های متعددی برای شناسایی بارهای استان در دست اجرا دارد افزود: با شناسایی بارهای ریل پسند، رایزنی‌های متعددی با صاحبان بار انجام داده‌ایم که از جمله موارد مورد مذاکره، حمل خاک نسوز توسط ریل است.

ولدی با بیان اینکه سالانه حدود یک و نیم میلیون تن از این مواد بین شهرهای آباده، میبد و اردکان و یزد در حال جابجایی است، اضافه کرد: در تلاش هستیم برای اولین بار بتوانیم این بار را روی ریل بیاوریم.

مدیرکل راه‌‌آهن فارس با بیان اینکه حمل سالانه بالغ بر ۲ میلیون تن بار پتروشیمی از شیراز به بندرعباس نیز در دستور کار راه‌آهن فارس قرار دارد، ابراز امیدواری کرد: تا پایان امسال صد هزار تن از بار این پتروشیمی از طریق ریل حمل شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه این بارها را می‌توان به آسیای میانه نیز حمل کرد، گفت: اگر واگن‌های لازم از کشور ترکمنستان به ایران منتقل شود می‌توانیم بار پتروشیمی را هم به آسیای میانه بفرستیم.

مدیرکل راه‌آهن فارس از احداث سیلوی گندم در ایستگاه راه‌آهن سیوند خبر داد و گفت: با احداث این سیلو، قادر خواهیم بود حدود ۲۵۰ هزار تن جابجایی گندم از سیوند به مقاصد یزد و سیستان و بلوچستان و هشتگرد و اصفهان داشته باشیم. در سال جاری تاکنون قریب ۲۵ هزار تن گندم را جابجا کرده‌ایم و امیدواریم امسال حداقل معادل سال گذشته جابجایی گندم داشته باشیم.

رشد ۱۳ برابری حمل بار

وی در مورد عملکرد بخش باری این اداره کل از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه گفت: طی این مدت حدود ۴۴ هزار و ۴۶۳ تن بار توسط ۷۶۳ دستگاه واگن بارگیری شده است که این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد ۱۳۰۰ درصدی یا به عبارتی ۱۳ برابری خبر می‌دهد.

مدیرکل راه‌آهن فارس با یادآوری اینکه این اداره کل طی این مدت ۳۸ هزار و ۱۸۵تن تخلیه بار داشته افزود: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۳۲ درصدی دارد.

ولدی با بیان اینکه اداره کل راه‌آهن فارس در تن کیلومتر مرزی نیز رشدی ۱۷۹درصدی داشته است اضافه کرد: تعداد واگن‌های بارگیری شده در این اداره کل از ۷۲ به ۷۶۳ دستگاه رسیده که نشان دهنده رشد تقریبی ۱۰ برابری در تعداد واگن است.

منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *