عبدالکریم درویش زاده

مدیرکل راه‌آهن جنوب گفت: برای اولین بار در راه‌آهن جنوب، محصولات پتروشیمی با ریل به اسکله بندر امام (ره) و نقاط دیگر کشور حمل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، عبدالکریم درویش زاده، مدیرکل راه‌آهن جنوب با اعلام این خبر، بر شناسایی و جذب بارهای جدید در این اداره کل تأکید کرد و گفت: این اقدام به دنبال برگزاری جلسات متعدد با مدیران پتروشیمی بندر امام (ره) صورت گرفت و توانستیم از اواخر مهر و در آبان ماه امسال ماه بیش از ۱۰ هزار تن، از محصولات پتروشیمی را حمل کنیم.

وی با ابراز امیدواری برای تداوم این اقدام افزود: با رایزنی‌های صورت گرفته، تفاهم‌نامه‌ای در زمینه حمل محصولات پتروشیمی کارخانه پتروشیمی بندر امام (ره) برای صادرات و به داخل کشور امضا شده که بر اساس این تفاهم‌نامه، بنا داریم تا حمل محصولات پتروشیمی را به ۵۰۰ هزار تن در سال برسانیم.

درویش زاده با اشاره به اینکه میزان درآمدزایی این اقدام بستگی به تن کیلومتر حمل بار و میزان و مقصد حمل بار این کارخانه دارد، اضافه کرد: در صورتی که این طرح موفق باشد و بتوانیم به موقع محصولات این کارخانه را حمل کنیم، بنا داریم حمل بار پتروشیمی را تا چند برابر بیشتر افزایش دهیم.

وی با اشاره به از سرگیری مجدد حمل برخی کالاها در اداره کل جنوب افزود: از جمله این کالاها پودر آلومینیوم، کود، کنجاله، غلات، ذعال سنگ، سنگ آهن و شمش فولادی بودند که آن‌ها را به اقصی نقاط کشور حمل کردیم.

مدیرکل راه‌آهن جنوب ، حمل ۶۰۹ واگن به وزن ۳۴ هزار و ۸۶۶ تن ذغال سنگ از بندر امام (ره) به ذوب‌آهن اصفهان را از دیگر اقدامات این اداره کل خواند و گفت: همچنین برای اولین بار ورق‌های چوبی ‌ام دی اف از بندر امام (ره) به ایستگاه شوش و ایستگاه مطهری در مشهد حمل شد که میزان آن تا کنون ۲۴۰ واگن به وزن ۱۳ هزار و ۱۴۵ تن بوده و امیدواریم این اقدام با مذاکرات صورت گرفته تداوم یابد.

مدیرکل راه‌آهن جنوب به دیگر اقدامات مؤثر این اداره کل در زمینه حمل بار اشاره کرد و گفت: از جمله اقدامات انجام شده، جهت دهی جذب بار به سوی بارهایی با تن کیلومتر بالاتر بود که این امر سبب شد به لحاظ درآمدی حدود ۶۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش درآمد داشته باشیم.

درویش زاده با بیان اینکه میزان تخلیه بار، از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه نسبت به سال گذشته، ۱۳ درصد افزایش یافته است، اضافه کرد: در هشت ماهه ۹۷، میزان بارگیری ۲ میلیون و ۵۵۹ هزار و ۸۰۳ تن و میزان تخلیه بار ۴ میلیون و ۱۵۸ هزار و ۸۰۲ تن بوده که در مقایسه با هشت ماهه سال گذشته یک درصد در بارگیری، ۱۳ درصد در تخلیه و در مجموع تخلیه و بارگیری ۸ درصد رشد داشته‌ایم.

وی افزود: در تن کیلومتر مرزی نیز ۱۲ درصد و در تن کیلومتر مبدا- مقصد ۲۰ درصد رشد داشته‌ایم.

منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *