به گزارش روابط عمومی گمرک ایران؛ صادرات غیرنفتی ایران در ۱۰ ماهه سال‌جاری از مرز ۳۶ میلیارد دلار گذشت و به ۳۶ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار رسید.
براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی ۱۰ ماهه سال‌جاری، در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۹۴ میلیون و ۸۷۵ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۳۶ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار می‌شود.
به این ترتیب مشاهده می‌شود که تا پایان دی ماه سال‌جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۲ و ۲۱ صدم درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.
از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۲۶ میلیون و ۶ هزار تن به ارزش ۳۵ میلیارد و ۶۷۲ میلیون دلار بوده است. برهمین اساس، مازاد تراز تجارت خارجی ۶۷۸ میلیون دلار شد.
واردات ایران در این مدت نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته ۱۷ و ۳۸ صدم درصدی از نظر وزنی و ۱۸ و ۸۷ صدم درصدی از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.
بنابراین گزارش؛ روند ترخیص کالاهای وارداتی به صورت لحظه‌ای به کمک سامانه جامع گمرکی در مرکز پایش گمرک رصد می‌شود و کالاهایی که مجوز ثبت سفارش و دیگر مجوزهای قانونی را دارند و ارز این کالاها تأمین و تخصیص داده شده است در کمترین زمان ممکن از گمرکات ترخیص می‌شوند.

اقلام عمده صادراتی
اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب، میعانات گازی به ارزش ۳ میلیارد و ۵۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۸ و ۴۰ صدم درصد، گاز طبیعی مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۸۱۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۹۹ صدم درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۴۸۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۸ صدم درصد، متانول به ارزش یک میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۳۸ صدم درصد و سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش یک میلیارد و ۲۲۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۳۶ صدم درصد بوده است.
گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در مدت مذکور ۳۳ و ۹۲ صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۸ و ۴۰ صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۷ و ۶۸ صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.

اقلام عمده وارداتی به ایران
اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۶۱۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۵۴ صدم درصد، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به استثنای لاستیک به ارزش یک میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۵۵ صدم درصد، برنج به ارزش یک میلیارد و ۱۰۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۹ صدم درصد، لوبیای سویا به ارزش ۹۷۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲ و ۷۳ صدم درصد و کنجاله سویا به ارزش ۴۹۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱ و ۳۸ صدم درصد بوده است.

کالاهای ایران بیشتر به کدام کشورها می‌روند؟
در این مدت مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور چین با ۷ میلیارد و ۵۲۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۰ و ۷۰ صدم درصد، عراق با ۷ میلیارد و ۵۱۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۰ و ۶۷ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۳۱۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۴ و ۶۲ صدم درصد، افغانستان با ۲ میلیارد و ۵۳۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶ و ۹۷ صدم درصد و ترکیه با ۲ میلیارد و ۲۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۵۷ صدم درصد بوده‌اند.
قابل ذکر است کشور چین رتبه اول را در بین کشورهای مقاصد صادراتی ایران کسب کرده است به طوری که میزان صادرات به این کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۵ و ۲۴ صدم درصدی و عراق با رتبه دوم افزایش ۴۴ و ۷۵ صدم درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
در مقابل واردات عمده کالاها به ایران نیز در ۱۰ ماهه سال‌جاری به ترتیب از پنج کشور چین با ۸ میلیارد و ۹۰۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۴ و ۹۶ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۴۵۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۵ و ۲۹ صدم درصد، ترکیه با ۲ میلیارد و ۳۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۷۱ صدم درصد، آلمان با ۲ میلیارد و ۱۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۶۶ صدم درصد و هند با یک میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۴۰ صدم درصد انجام شده است.

منبع : پایگاه خبری گمرک جمهوری اسلامی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *