مدیر بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد با اعلام اینکه توسعه و تجهیز بندر امیرآباد با تاکید بر توسعه همزمان شهر- بندر و حمل و نقل چندوجهی سرعت می‌گیرد، گفت: بندر امیرآباد در حدود ۲۵ کیلومتر ریل دارد و یکی از اهداف مهم ما بهره‌مندی بیشتر از ریل و توسعه آن در بندر امیرآباد به منظور توسعه ترانزیت و صادرات است.

سیاوش رضوانی مدیر بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره مجموعه اقدامات و سرمایه‌گذاری‌هایی که در آن بندر در دستور کار است با تاکید بر توسعه بنادر شمالی کشور، گفت: جمهوری اسلامی ایران از مدت ها پیش توسعه بنادر شمالی کشور را مورد توجه قرار داده بود و این مهم با اتفاقاتی که در سواحل کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان و روسیه در حال انجام است، سرعت بیشتری گرفته است.

مدیر بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد ادامه داد: در حال حاضر در بنادر شمالی ایران و همچنین کشورهای همسایه حدود چهار نوع کالا جابه جا می‌شود که این میزان حتما باید رشد داشته باشد. در تلاش هستیم در قسمت جنوبی خزر یعنی بنادر شمالی ایران، بنادرمان را مدرن و تجهیز کنیم.

رضوانی با تاکید بر اینکه بنادر شمالی ایران در مقایسه با بنادر کشورهای همسایه بسیار مدرن‌تر است، خاطرنشان کرد: توسعه و تجهیز بنادر شمالی کشور همچنانکه در برنامه ششم توسعه نیز بر آن تاکید شده است در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه بندر امیرآباد یکی از بنادر بزرگ کشور و سومین بندر از نظر مساحت به شمار می‌رود، گفت: بندر امیرآباد به جهت جاذبه‌های فراوان طبیعی و توسعه‌ای، منطقه ای مناسب برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

مدیر بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد یادآور شد: بندر امیرآباد حدود ۱۷ سال با سرمایه‌ای بالغ بر ۱۹۰۰ میلیاردتومان تجهیز و تکمیل شده است که بخش دولتی ۷۰۰ میلیاردتومان و بخش خصوصی ۱۲۰۰ میلیاردتومان در این بندر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

رضوانی از اقدامات مهمی را که در بندر امیرآباد در دستورکار دارد موضوع توسعه حمل و نقل چندوجهی عنوان کرد و افزود: بندر امیرآباد حدود ۲۵ کیلومتر ریل دارد و یکی از اهداف مهم ما بهره‌مندی بیشتر از ریل و توسعه آن در بندر امیرآباد به منظور توسعه ترانزیت و صادرات است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون در حال ساخت اسکله‌ای هستیم که حدود ۹۵ درصد آن که شامل پس‌کرانه و خطوط ریلی می‌شود که در حال حاضر، اسکله آماده است ولی در حال ایجاد تغییرات روی ضربه‌گیرها، پل‌های اتصال و جک‌ها هستیم که امیدواریم تا ۸ ماه آینده اسکله راه بیفتد. در نظر داریم تا بخشی  از بارها که با واگن می‌آید خیلی سریع با واگن‌های یخچالی جابه جا شوند تا از این طریق هزینه تمام شده بخش خصوصی را به مقدار قابل‌ملاحظه‌ای کاهش دهیم.

این مدیر بندر از قرار گرفتن در مرحله انتخاب پیمانکار برای تکمیل ۱۰۰ درصدی پروژه فوق خبر داد و گفت: در صورت انجام اینکار در حدود ۳۵ درصد ریل ما مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. در برنامه کاری ما قرار دارد تا ترمینال کانتینری‌مان را توسعه بدهیم. بندر امیرآباد تنها بندری است که تجهیزات و امکانات کانتینری تخلیه و بارگیری را نسبت به سایر بنادر شمالی دارد.  

سرمایه‌گذاری ۱۴۵ میلیاردتومانی بخش خصوصی در بندر امیرآباد در ۹ ماه سال جاری

رضوانی از انجام سرمایه‌گذاری‌هایی با بخش خصوصی برای تکمیل و تجهیز این بندر و بهره‌برداری بهتر از آن خبر داد و یادآور شد: در ۹ ماه گذشته بالغ بر ۱۴۵ میلیاردتومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر امیرآباد انجام شده است. پیش‌تر و در سال‌های گذشته نیز در حدود ۶۰۰ میلیاردتومان سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی در بندر امیرآباد انجام شده بود و ۵۰۰ میلیاردتومان دیگر نیز تا پایان سال انجام می‌شود.  

رضوانی همچنین درباره توسعه گردشگری و برنامه‌هایی که آن بندر به منظور رونق گردشگری در دستورکار دارد، گفت: مجموعه مطالعاتی در دستورکار است و این مهم زمانیکه مدیرکل بندر مازندران بودم در دستور کار بود که هم اکنون توسط آقای انزان پور مدیرکل بنادر استان مازندران در دستور کار قرار گرفته و در حال پیگیری و تکمیل است.

وی افزود: حدود ۲۵ هکتار در زون‌بندی به گردشگری تخصیص یافته است که در تلاش هستیم تا سرمایه گذاران را برای این مهم دعوت کنیم.

منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *