تفاهم‌نامه کمیسیون مشترک حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای فی‌مابین وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزارت نقل جمهوری عراق در محل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای امضا شد .

رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حملو نقل بین‌المللی این سازمان که امضاء کننده طرف ایرانی این تفاهم‌نامه نیز می‌باشد،اظهار داشت :

این نشست با هدف توسعه روابط حمل ونقلی جاده‌ای و تسهیل گردشگری فی‌مابین دو کشور برگزار شد و پس از مذاکره و گفت‌وگوهای کارشناسی، با امضای مقامات حمل و نقلی دو کشور طرفین به توافقاتی دست یافتند .

نفیسی با بیان این که طرفین اطلاعات تردد ناوگان یکدیگر به قلمرو دو کشور را مبادله و از روند رو به رشد آن ابرازخرسندی نمودند، افزود :

به منظور تحکیم روابط‌ حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای، طرفین بر اجرای مفاد مندرج در یادداشت تفاهم‌ امضاء شده بین وزرای ذی‌ربطد و کشور در تاریخ ۲۷ بهمن سال ۹۳ تأکید کردند .

وی افزود: طرفین توافق کردند تمام مبالغ و هزینه‌های دریافتی در پایانه‌های مرزی را به یکدیگر اعلام و هرگونه تغییردر آن به اطلاع طرف مقابل رسانده شود .

نفیسی به سایر مفاد تفاهم‌نامه اشاره کرد و افزود :

تسهیل صدور روادید چند بار ورود برای رانندگان دو طرف، حل مشکل بیمه رانندگان ناوگان حمل و نقل بین‌المللی درگیر سوانح رانندگی، اصلاح و بهسازی پایانه‌های مرزی، توسعه و احداث راه‌های دسترسی مناسب به پایانه‌های مرزی، فعال‌سازی حمل و نقل کالا و مسافر در تمام پایانه‌های مرزی دوکشور و تسهیل و برقراری نظم در جابه‌جایی کالا و مسافر در قلمرو دو کشور از جمله بندهای اصلی این تفاهم‌نامه بوده و از طریق مراجع ذی‌ربط دو کشور قابل پیگیری است .

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی اظهار داشت :

در این تفاهم‌نامه مقرر شد روند تأیید قرارداد شرکت‌های حمل و نقل بین‌‌المللی مسافری ایرانی برای حمل و نقلی مسافران بین دو کشور، از سوی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نقل عراق انجام شود .

نفیسی خاطرنشان کرد :

طرفین بر رعایت مقررات لازم‌الاجرای ابعاد و اوزان وسایل‌نقلیه متردد در قلمرو دو کشور توافق کردند و برای انجام برنامه‌ریزی لازم در امور حمل و نقل بین‌المللی کالا و مسافر مقرر شد طرفین هرگونه تغییر در ساعات کاری پایانه‌های مرزی دو کشور را از قبل به طور رسمی به طرف مقابل اعلام نمایند . 

منبع: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *