عضو کمیسیون حمل‌ونقل و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش ریلی اهتمام خوبی دارد اما متولیان باید شرایطی لازم را فراهم کنند.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از روابط‌عمومی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، جواد سمساریلر عنوان کرد: بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش ریلی اهتمام خوبی دارد اما متولیان باید شرایطی لازم را فراهم کنند.

سمساریلر افزود: سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری دولت در زیرساخت‌های صنعت حمل‌ونقل ریلی نشان دهنده توجه دولت به توسعه این بخش است تا سهم این بخش در جابه‌جایی بار و مسافر در کشور افزایش یابد.

وی یادآوری کرد: وسعت جغرافیایی کشور و گسترش شبکه ریلی، فضای کار در این زمینه را بیش‌تر کرده است.

سمساریلر ادامه داد: مسوولان برای توسعه حمل‌ونقل چندوجهی و ترکیبی باید به کاهش زمان انتقال کالا از طریق شبکه ریلی بیش از پیش توجه کنند.

وی گفت: کاهش زمان سیر قطارهای باری برای بهره‌گیری بیش‌تر بازرگانان و صاحبان کالا از حمل‌ونقل ریلی مهم‌ترین عامل موفقیت این بخش است. براساس همایش برنامه ششم توسعه تاکید شده است برای تقویت اقتصاد حمل‌ونقل ریلی و ترغیب سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در این زمینه، سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در ساخت و بهره‌برداری از حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری و برون‌شهری، همانند سرمایه‌گذاری در مناطق‌ کم‌تر توسعه‌یافته تلقی شده و مشمول قوانین و مقررات مرتبط با سرمایه‌گذاری در مناطق کم‌ترتوسعه‌یافته شود.

هم‌چنین مالیات بر ارزش‌افزوده خدمات حمل‌ونقل ریلی علاوه بر معافیت‌های مشمول بند ۱۲ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده با نرخ صفر محاسبه می‌شود.

دربند الحاقی آمده: وزارت راه و شهرسازی موظف است شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری حومه‌ای را باهدف ساماندهی حاشیه شهرها و توسعه امور حمل‌ونقل ریلی حومه‌ای و ساخت خطوط مستقل حومه‌ای در زیرمجموعه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تشکیل دهد.

همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تامین مالی در حوزه حمل‌ونقل ریلی روز ۱۱ آذرماه امسال جاری با حضور تمام دست‌اندرکاران صنعت حمل‌ونقل ریلی در حوزه‌های بار و مسافر در تهران برگزار می‌شود.

منبع : پایگاه خبری تین نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *